Hlavním využitím runningových holí je samozřejmě běh. Ale když už tyto hole máme a zapojili jsme je do běžeckého tréninku (nebo crosstrainingové přípravy na kteroukoliv sportovní disciplínu), nabízí se nám i řada dalších možností jejich využití.
Po protahovacích cvičeních, o nichž jsme pojednali ve 4.dílu našeho seriálu, se tentokrát zaměříme na speciální běžecká cvičení, tzv. běžeckou abecedu. Nejen atleti jistě vědí, že hlavním účelem provádění běžecké abecedy je prohřátí a dynamické protažení nohou (kotníky, achilovky) a kloubů (kolena, kyčle) před náročnější tréninkovou zátěží, či před závodem.
Současně prostřednictvím těchto cvičení zlepšujeme techniku běhu. Pracujeme totiž na rychlosti krokové frekvence, hlídáme si správnou polohu trupu i „předpisovou“ práci paží a loktů, a snažíme se o pružný došlap a odraz (tzv. dvojitou práci kotníků).
Při správném provedení základních prvků běžecké abecedy s holemi máme v některých případech dokonce větší předpoklady pro dosažení žádoucí polohy trupu a nohou než bez nich. Opora o hůl v okamžiku došlapu nám například při zvedání kolen umožní udržet trup vzpříma (častou chybou je totiž záklon), u odpichů pak prodloužit letovou fázi s ostrým kolenem švihové nohy.
Pro běžeckou abecedu s holemi, kterou zařadíte v průběhu své terénní tréninkové jednotky, je vhodný rovinatý a bezpečný úsek bez kořenů a kamenů. Není nezbytně nutné, abyste tato cvičení prováděli v úvodní části jednotky; klidně jej zařaďte až v druhé polovině tréninku jako jeho zpestření.
Provádět běžecká cvičení s holemi doporučuji pouze v případě, že bez problémů koordinačně zvládáte změny rychlosti při běhu s holemi (až do zhruba submaximální). Pro zjednodušení bohatě postačí, zaměříte-li se na tři základní prvky:
- vysoká kolena – trup v mírném náklonu vpřed, odraz ze špiček, intenzivní zvedání kolen, rychlá frekvence, zapichování holí mírně vpřed oproti běhu s holemi (viz foto vlevo)
-zakopávání – trup v mírném náklonu vpřed, odraz ze špiček, intenzivní přitahování pat k hýždím, zapichování holí stejné jako při běhu
- předkopávání - trup vzpříma, odraz ze špiček, nohy jsou propnuté v kolenou (ale kotníky uvolněné), zapichování holí mírně vzad oproti běhu s holemi
Zdatnějším a odvážnějším jedincům pak lze doporučit, aby si s holemi vyzkoušeli i běžecké odpichy (viz foto vpravo). Tím současně rozvinou své koordinační schopnosti a netradičně si zaposilují.