V 1.dílu našeho seriálu Běháme s holemi jsme pojednali o tom, co vše nám může běh s holemi přinést. Dále jsme naznačili, že správné provedení běhu s holemi neumožňují žádné ze stávajících typů sportovních holí, a proto pro něj potřebujeme hole runningové.
Určení délky holí
Úplně nejdůležitější pro zvládnutí správné techniky běhu s runningovými holemi je dobře určená délka našich holí. Hole pro nordic running – jak může být také běh s holemi označován – by měly být přibližně o deset centimetrů kratší než hole pro běh na lyžích klasickou technikou (ty nám mají dosahovat těsně nad ramena).
Pro přesnější výpočet délky runningových holí lze použít následující vzorec: tělesná výška x 0,8 +/- 3cm . Vysvětlím. Jsme-li alespoň středně zdatnými běžkaři, tj. zvládáme bez problémů klasický střídavý styl v běžecké stopě, tři centimetry si k základnímu výpočtu připočteme (naše hole budou trochu delší). Jsme-li běžkaři-začátečníci, resp. na běžkách nejezdíme vůbec, tři centimetry si od základního výpočtu odečteme (naše hole budou trochu kratší). Pak už jen zaokrouhlit, protože hole se samozřejmě vyrábějí v délkách po 5cm.
Hole pro nordic running jsou zásadně jednodílné, tj.mají fixní délku a nejsou teleskopické. Jsou zakončeny nordic walkingovým hrotem a malým kloboučkem proti nadměrnému zaboření do terénu. Více informací, včetně aktuálních cen jednotlivých variant runningových holí, najdete zde