1.díl – Proč běhat s holemi, ještě k tomu speciálními?

Desetidílný seriál Běháme s holemi, v němž postupně pojednáme o jednotlivých variantách a aspektech běhání s holemi, právě začíná. A nemůže začínat jinak, než odpovědí na dvě nejzákladnější otázky: Proč vlastně běhat s holemi? A proč jsou k tomu potřeba nějaké jiné hole než ty, které máme doma?

Desatero důvodů pro běh s holemi

Běh s holemi je universální pohybová aktivita, kterou mohou úspěšně využívat jak rekreační, tak výkonnostní a vrcholoví sportovci. Přináší řadu výhod současně; záleží na každém z vás, které z nich si vyberete a následně využijete ve své tréninkové přípravě.

SONY DSCBěh s holemi:

  • šetří vaše nohy
  • zpestřuje trénink
  • posiluje plicní a srdečně-cévní systém
  • zvyšuje efektivitu tréninku
  • napomáhá v prevenci zranění
  • umožňuje přirozené posilování při běhu
  • zvyšuje bezpečnost běhu v terénu
  • umožňuje realizaci intenzivních jednotek v přírodě
  • zlepšuje běžecký styl
  • rekonvalescentům pomáhá při návratu k plnému tréninkovému zatížení

Proč speciální hole?

Můžete namítnout, že běhat se dá přeci s jakýmikoliv holemi. Máte pravdu, „nějak“ se dá opravdu běžet třeba i s holí houbařskou, s bambuskami z půdy (jako Miloš Škorpil ve 3.díle pořadu Tempo), či s holemi zdravotnickými. Běhat „nějak“ ale není naším cílem.

SONY DSC

Chceme-li běhat technicky správně a využít výše uvedených přínosů běhu s holemi, nemůžeme použít ani běžkařské, ani nordic-walkingové (či trekové) hole. Žádné z nich totiž neumožňují celoroční realizaci běhu s holemi a správné provedení jeho techniky.

Hole pro běh na lyžích jsou provedením hrotu („zobec“) a talířku uzpůsobeny pouze pro sněhové podmínky. Na asfalt je nelze vzít vůbec a ani v běžném terénu příliš neobstojí. Jejich zapíchnutí není plynulé a náraz se tak „vrací“ do paže; talířek je moc velký, může proto překážet a brzy se ulomit.

U nordic-walkingových holí je jejich základním omezením nedostatečná délka (většinou max.130 cm). To by u jedinců s tělesnou výškou nad 165cm, tedy téměř u všech dospělých, znamenalo „šmrdlání“ holemi proklatě nízko.

Pro naše účely nevhodné je také dvojdílné provedení walkingových holí, protože spoj obou částí razantnější odrážení dlouho nevydrží. Trekingové hole, které jsou teleskopické (zpravidla 3-dílné), mají navíc zesílenou a tvarovanou rukojeť, zcela znemožňující mírně klouzavý pohyb ruky během odrážení holí při běhu.

Běhejme tedy s runningovými holemi. O určení jejich správné délky a výběru ze tří dostupných variant bude pojednávat 2.díl našeho seriálu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*