V zimním období můžeme běh s runningovými holemi využít především v situacích, kdy není možno ani „normálně“ běhat, ani jít na běžky. Nordic Running nám i ve sněhu umožňuje kvalitní a bezpečný trénink (viz videoukázka snow nordic running v článku), v zimě bez sněhu je pak jedinou kloudnou náhražkou za běžkování.
Je-li zima jak se patří (což v Čechách v posledních letech bohužel platí už jen o Ladových obrázcích), jsou určitě nejlepší alternativou běžeckého tréninku běžky. Ale na ty se zpravidla dostaneme pouze o víkendu, a to ještě musíme mít přístup k upraveným běžeckým stopám či magistrálám.
Běh s runningovými holemi se však dá v zimě praktikovat všude tam, kde z různých důvodů lyžovat na běžkách nemůžeme. Tedy ve městech, v malých obcích a jejich okolí, kde upravené stopy nejsou. Sněhová vrstva – pokud vůbec nějaká je – bývá rozšlapaná (cykostezky, lesní cesty). A oproti několikahodinovému výletu na běžkách nám tréninková jednotka Nordic Runningu zabere podstatně méně času.
Vlastně bychom běh s holemi po sněhové vrstvě mohli nazývat snow nordic running. Abychom si jej mohli maximálně vychutnat, měla by být stálá vrstva sněhu asi do 15 cm. V příliš hluboké vrstvě čerstvého sněhu nebo naopak v úplné čvachtě nám ani hůlky nebudou nic platné. Názorná videoukázka: SNOW NORDIC RUNNING
Zajímavou variantou může být i běh s holemi na horách. Trávíme-li zimní prázdniny nebo dovolenou v některém z horských středisek, nemusíme jen celý den sjezdovat či bobovat s dětmi, ale třeba půlhodinku se proběhneme s holemi někde po hřebenu nebo po okraji mírnější sjezdovky. Stojí to za to!
A co když není sníh?
V posledních letech bohužel přibývá zimních dnů bez sněhu. Běžkovat nelze, běhat s holemi ano. Vyhledávat pro Nordic Running bychom ale měli travnaté plochy (parky, louky), případně přehledný les, protože umožňují zapíchnutí hrotu i v mrazivých podmínkách.
Na hlinité a pískové cesty, které jsou promrzlé, vyzrajeme tak, že na hroty nasadíme trekové kloboučky. Tím ztlumíme náraz i hluk hole při odrazu. Na zmrzlé polní brázdy, tvrdé jak beton, se nevydáváme vůbec – necháme si je jako lahůdku na teplejší zbytek roku
Sníh nesníh, runningové hole nám i v zimě umožňují kvalitní a bezpečné běhání. Je-li námraza, zledovatělý asfalt a na všech upravovaných cestách zmrazky, zařazuji Nordic Running ve známém terénu dvakrát i třikrát týdně a totéž doporučuji i vám.
Hřát vás bude nejen pocit z efektivního tréninku, ale i komplexnější zapojení svalových skupin. Na sebe si proto klidně vezměte o jednu vrstvu méně (nebo místo bundy běžeckou vestu). Oproti „pouhému“ běhu při běhu s holemi také nehrozí, že by vás zábly ruce, místo flaušových rukavic tak budou stačit tenké běžecké rukavičky.
Dobrý den,zúčastnila jsem se minulý rok některých akcí Nordic Walking a dozvěděla se o nordic runningu.Velmi mne toto zaujalo a ráda bych věděla zda se mohu přihlásit na Vaší lekci v Hradci Králové Den zdraví 29.3. /53letá/ a jestli zvládnu techniku..Děkuji a přeji hezký den.
Dano, určitě zvládnete. Na věku nezáleží
Přihlaste se prosím přímo u pořadatele, email: dana@nwlive.cz (Dana Benešová)
Děkuji a těším se, Milan
Mohu jenom potvrdit a doporučit. Kvůli dávnemu úrazu bérce a kotníku při těžké autonehodě mám levou nohu asi o třetinu slabší, nepohyblivý kotník a 30 let jsem si myslel, že běhat nemohu. Začal jsem v 50 nejprve chodit NW a plánoval, ze u toho zůstanu. Nakonec to o rok a půl došlo až ke dvěma půlmaratónům. Pochopitelně, trénuji s běhacími holemi, abych té noze dal šanci a jde to. 53 neni žádný věk a tělesná schránka ještě něco vydrží. Běžně běháme se ženou 4x týdně po 12 km s hůlkami a je to pohoda. Jen se musí začínat pomalu, jinak hrozí úrazy a bolesti úponů, svalů, šlach. Hůlky totiž svádí k tomu to pořádně napálit a tělo si pak postěżuje. Takže skol! Ale volně.
Honzo podepisuji
Jde to, pokud na začátku nepřepískneme. Ať se daří, Milan