V knize Nordic running předkládám koncepci jiné techniky chůze s holemi – NORDIC RUNWALK. Je založena na této kacířské myšlence: „běhochůze“ s runningovými holemi je z hlediska pohybového provední pro normální smrtelníky přirozenější než předpisový nordic walking. A přínosná může být i běžeckým začátečníkům.
Při pohybu v běžném terénu mohou faktor zvýšené stability (delší hole) ve svůj prospěch využít i ti, kdo z různých důvodů nemohou s holemi běhat, kondiční chůzi však zvládají. Jedná se především o starší, ale aktivní jedince a osoby s nadváhou. Mohou jimi být lidé, kteří nesportující vůbec, a dále ti, kdo by chtěli s pravidelným pohybem na úrovni joggingu – a následně pravidelného běhání – začít. Nezapomeňme ani na sportovkyně v období těhotenství, u nichž sice jde o „požehnanou nadváhu“, ale s jejími důsledky se přesto musí dočasně vyrovnávat.
Podle mého názoru i na základě zkušeností řady lidí zde může být ve všech uvedených případech vhodnou variantou kondiční chůze s runningovými holemi. Ta se však výrazně odlišuje od techniky nordic walkingu, jejíž základní předpoklady – razantní krok, velký předozadní rozsah pažemi a dotažení odrazu hůlkou za tělem – zvládnou pouze instruktoři nordic walkingu a opravdu zdatní turisté. Všichni ostatní lidé, kteří u nás chodí s walkingovými hůlkami, předpisovou techniku nordic walkingu nezvládají a nedodržují.
Nordic-walkingový „zadní“ odraz s pokračováním pohybu paže za tělo má jako dynamický impuls chůzi urychlovat. U výkonnostního provedení nordic walkingu o tom není sporu. Ale k čemu je to dobré, když jdete pomalu? Tento prvek vůbec nestihnete provést… Proto přicházím s odlišným pojetím NORDIC RUNWALK, kterou lze pracovně definovat jako „rekreační chůzi na lyžích, ale bez lyží“. To znamená, že chodec se při každém kroku spíš běžkařsky přitahuje k terénu a pohyb jeho ruky s runningovou holí končí u boku (nepokračuje za trup). Nebo jinak: nohy jdou, paže běží (proto běhochůze či chůzoběh).
„Můj“ chodec je jako běžkař, který namazal špatný vosk a pod paty lyží se mu lepí sníh. On proto místo skluzu na lyžích chodí a o to víc je nucen zabírat pažemi. Až budete – kromě dalších poznatků o nordic runwalk – číst v knize Nordic running názory osobností a jejich zkušenosti s nordic runningem, dozvíte se, že běžkařskou chůzi nebo „běhochůzi“ s runningovými holemi doporučují například Zuzana Kocumová, Bára Špotáková či Květa Jeriová-Pecková. Takže hloupost to asi nebude…
Nezapomeňme ani na vliv techniky NORDIC RUNWALK na správný běžecký styl a její využití běžeckými začátečníky (zvýšený výdej energie, odlehčení kolen a beder, plicní kapacita atd.). Právě toto téma speciálně řeší můj článek pro květnové číslo časopisu RUN, které vyšlo ve čtvrtek 21.dubna. Pokud jste jej nečetli, nevadí – zde je jeho hlavní část: Hole pro běžecké začátečníky aneb 5 důvodů pro NORDIC RUNWALK
Pokud byste měli zájem o knihu NORDIC RUNNING se slevou, případně i mým věnováním (třeba jako dárek pro někoho z vašich blízkých), napište mi prosím na mail kutek.milan@seznam.cz. Rád vám knížku pošlu