Běh s holemi a chůze s holemi si jsou tematicky velmi blízké, přesto se od sebe v mnoha aspektech odlišují. Rozdílům mezi nordic runningem a nordic walkingem se ve svém článku věnuje fyzioterapeutka a propagátorka nordic walkingu Ivana Černíková.
Z jejího textu Chodíme a také běháme s holemi jsme vybrali pasáže porovnávající náročnost a praktické využití obou variant, správnou délku holí a techniku „zkopců“ (tj. provedení chůze či běhu ze svahu):
Nordic running je skvělým doplňkem chůze s hůlkami pro náročnější chodce a současně jde o vhodnou aktivitu pro zvýšení efektu tréninku nebo se může pěstovat jen tak pro zlepšení fyzické kondice, k přirozenému posilování, vylepšení běžeckého stylu a též je vhodný i pro úplné začátečníky. Stejně jako při nordic walking navíc můžete výrazně odlehčit nosné klouby dolních končetin.
Hůlky jsou o 3 – 4 velikosti vyšší než nordic walking hole (dosahují k rameni). Pro výpočet optimální délky runningových holí vynásobte svojí výšku koeficientem 0,8. Pro výpočet správné délky hůlek na nordic walking násobíme koeficientem 0.68.
Při chůzi s hůlkami z kopce dolů jsme zvyklí zkrátit krok, pokrčit více kolena, tělo mít rovně a došlapovat na celá chodidla. U nordic running je to přesně naopak. Tělo máme v mírném náklonu, stejně jako bychom běželi po rovině. Nemusíme mít strach, hůlky nám zajistí dostatečnou stabilitu. U prudkých kopců můžeme holemi přibrzďovat tak, že je zapichujeme současně. Nikdy ale nebrzdíme patami nebo tak, že bychom zapichovali hůlky před sebou!
Celý článek si můžete přečíst zde
O autorce: Ivana Černíková je fyzioterapeutka a propagátorka sportovní aktivity nordic walking. Ve spolupráci s ČKNW připravuje některé trasy a instruktáže správné techniky v rámci projektu Nordic Walking Tour 2014. Více na jejích webových stránkách www.chuzeprozdravi.cz