Trenéři atletických i jiných sportovních oddílů zařazují nordic running do pravidelné přípravy svých svěřenců. Na stadionech využívají runningové hole především za účelem zlepšení techniky běhu, na kondičních soustředěních pak hlavně v kopcích a pro zpestření klasických metod.
Kondiční soustředění jsou pro vyzkoušení a následné praktikování nordic runningu přímo ideální. Oddíly jezdí na svá mimosezónní „soustřeďka“ zpravidla na hory, kde jsou pro běhání s holemi vhodné terény (louky, sjezdovky, měkké lesní cesty, atd.) a dostatek času.
Takto jej poprvé po našem vítězství v soutěži European Athletics Innovation Awards poznala tréninková skupina Jana Železného na svém pravidelném podzimním soustředění ve Špindlerově Mlýně. Oštěpaři Bára Špotáková a Víťa Veselý (viz fotky níže), nebo hostující kladivář Lukáš Melich si efektivní běh a cvičení s holemi nemohli vynachválit…
Jejich poznatky postupně potvrzovala a potvrzují další podobná soustředění. Běžecká reprezentace na Zadově, tým házené Dukly Praha v Harrachově, běžecké kempy na Šumavě i v Jizerských horách… Kdyby nic jiného, je běh s runningovými holemi bezesporu zpestřením tradiční tréninkové náplně podobných akcí.
Své zkušenosti s nordic runningem mají třeba v TJ Sokol České Budějovice. „Běh s holemi pravidelně zařazujeme na soustředěních, kdy se dostaneme do terénu. Na podzimním soustředění v Nových Hutích hole nejvíc využíváme při vybíhání a sbíhání kopců“ (viz foto z novohuťské sjezdovky), říká jeden z budějovických trenérů Mgr.Petr Bahenský. Má na starosti téměř třicet svěřenců, ale na soustředění stihnou nordic running díky střídání skupin absolvovat všichni.
Petr Bahenský se zaměřuje i na vědecké aspekty nordic runningu, studie pod jeho vedením např. zjišťovala fyziologické zatížení organismu při použití holí při běhu u mladých běžců (více o výsledcích studie zde). Kromě toho používají budějovičtí atleti runningové hole i za účelem zlepšení techniky běhu. „Mám ve skupině pár běžců, kteří mají zoufalou práci horních končetin. Hlavní využití holí je u nás proto při rovinkách. Zkoušeli jsme také abecedu, ale jen pro zpestření a částečně i posilování svalů horních končetin a trupu“, vysvětluje Petr Bahenský.
„V našem oddíle ASK Lovosice – litoměřické přípravce využíváme runningové hole na tréninku dětí ve věku 10-15 let“, popisuje další atletický trenér Jan Beneš. „Začali jsme na jaře. O hlavních prázdninách, kdy byl menší počet dětí, jsem se jim pak při běhání s holemi mohl věnovat opravdu individuálně. Zaměřili jsme se především na opravu pohybu paží. Postupně chci zavést zařazení nordic runningu do každého tréninku zejména pro ty, kdo mají zažitý pohyb loktů do stran“, upřesňuje Jan Beneš.
P.S.: Honza Beneš je nejenom úspěšným účastníkem našeho specializovaného kempu v Jizerkách, ale i bronzovým medailistou z prvního Mistrovství ČR v nordic runningu v kategorii M40+ (na obr. níže první zprava)