Na tyto otázky a mnoho dalších, které se týkaly různých aspektů běhu s holemi (nordic runningu), jsem odpovídal v rozhovoru pro Běháme.cz. V následujícím textu najdete kromě části rozhovoru i tipy na zajímavé články, jež je dobré si na zmíněném webu o běhání, sportu a zdravém životním stylu přečíst.
Na co by si měl dát běžec pozor při prvním výběhu s holemi, aby se mu „nepletly“ pod nohama? A jak často by měl trénink s holemi do svého standardního tréninkového plánu zapojovat, aby byl efektivní?
Rozhodující je správná délka runningových holí. Měly by být asi o 10 cm kratší než běžkařské (na klasiku), které by se opravdu mohly pod nohy plést. Walkingové nebo trekové hole jsou zase i při své maximální délce pro drtivou většinu lidí krátké, takže při běhu v terénu nezajistí dostatečnou stabilitu.
Já osobně zařazuji běh s holemi do své tréninkové přípravy po většinu roku jednou týdně, a to formou fartleku kombinovaného s různými cvičeními, což je opravdu velmi efektivní tréninková jednotka (v létě je prima naopak regenerační běh s holemi naboso po upraveném trávníku, neboť pozitivní efekty odlehčení nohou se zde sčítají). V zimě běhám s holemi vzhledem k nepříznivým až nebezpečným podmínkám pro normální běh dvakrát i třikrát týdně.
Zejména běžci, kteří dlouhá léta zanedbávali horní polovinu těla, neposilovali s vlastní vahou nebo nevěnovali pozornost kompenzačním cvičením – hrozí u nich nějaké nebezpečí zranění (zkrácené šlachy, omezený rozsah) při prvním výběhu s holemi? Nebo byste doporučoval nějakou přípravnou fázi?
Zatím se nikomu nic nestalo, takže pokud to někdo „v zápalu boje“ nepřežene, není se čeho obávat. Jednou z velkých výhod zde totiž je skutečnost, že sílu paží, tj. odrážení holemi, můžeme vědomě stupňovat od velmi mírné (pohodová koordinační varianta) až po velmi intenzivní (kopce, síla, rychlost). „Runningové“ začátečníky proto vždy vedu k postupnému navyšování záběru pažemi. No a běžci, kteří vršek doposud zanedbávali, mají nyní novou příležitost pro jeho přirozené a komplexní posilování.
Pořádáte nějaké kurzy nebo lekce pro začátečníky? Doporučil byste každému nejprve absolvovat nějaký kurz nebo s běháním s holemi začít bez obav na vlastní pěst?
Začít pod odborným dohledem je určitě lepší (nezafixujeme si nějakou chybu), proto pořádám pravidelné výukové lekce v Praze na Ladronce. Na nich si v malé skupince zájemců vyzkoušíme během intenzivního rychlokurzu v trvání cca 2 hodiny vše potřebné, tedy různé varianty běhu a cvičení s holemi, odstraníme případné chyby v technice a upřesníme správnou délku holí pro daného jedince. Těm, kdo ještě nemají vlastní runningové hole, půjčujeme testovací páry v potřebné velikosti. Druhou možností jak začít s nordic runningem je absolvovat náš víkendový kemp s holemi v Jizerských horách. Podrobnosti k oběma možnostem výuky, včetně aktuálních termínů, najdete zde.
Protože považuji – podobně jako třeba Miloš Škorpil - běh s runningovými holemi za výborný doplněk běžecké přípravy, upozorním na tematicky podobný článek na behame.cz. Shodně s následujícími články na webu Běháme.cz také zdůrazňuji u běhání s holemi aspekty kompenzační (zapojení opomíjených partií) a bezpečnostní (eliminace rizik).