Mgr. Dagmar Mostecká je respektovanou odbornicí ve zdravotně-preventivní oblasti pohybu a běhání, specializuje se na problematiku funkčních bolestivých poruch pohybového aparátu. Na nordic running se zpočátku dívala trochu „z patra“, ale po absolvování instruktážního kurzu změnila názor a objevila v běhání s holemi několik významných přínosů.
Studium fyzioterapie na 2. LF UK absolvovala Dagmar Mostecká pod vedením Prof. Pavla Koláře, PhD. (s nímž spolupracovala také v jeho Centru pohybové medicíny). Od r. 2011 provozuje zdravotnické a rehabilitační zařízení Be Balanced v Dejvicích. Svým klientům a pacientům pomáhá Mgr. Mostecká vyřešit především problémy zad, bolesti kloubů, svalů a úponů. O to víc si cením jak jejich vlastních poznatků z běhu s holemi, tak „zkoumání“ nordic runningu z pohledu fyzioterapie.
„Velice brzy poté, co jsem vzala runningové hole do rukou, mi začlo docházet, že je to především výborná pomůcka k nácviku správného stylu běhání. Správně dlouhé hole a správná technika nordic runningu totiž umožní člověku náklon trupu vpřed, optimální běžeckou práci paží a tím i dobré napřímení a zpevnění trupu“, vysvětluje Dagmar Mostecká.
Další pozitivum vidí v odhlehčení nohou, k němuž dochází díky zapojení runningových holí do běhu. „Je to řešení pro sportovce, kteří kvůli určité bolesti či zranění nemohou zatížit dolní končetiny plnou váhou, ale zároveň se potřebují udržovat v dobré fyzické kondici“, je přesvědčena fyzioterapeutka a velmi sympatická běžkyně v jedné osobě.
Dagmar Mostecká, která úzce spolupracuje například s časopisem Běhej.com., se kromě běhání aktivně věnuje i triatlonu. Jak tedy hodnotila běh s holemi z hlediska kvality přípravy sportovců, především ve vytrvalostních disciplínách? „Tréninkový přínos je velmi významný. Zapojením paží a trupu do běhu si zvyšujeme tzv. VO2max., tedy schopnost maximální spotřeby kyslíku, což je nedůležitější parametr pro vytrvalost.“
Na závěr musím Dášu pochválit za to, že výborně zvádla nejenom správné technické provedení nordic runningu, ale i různá cvičení s holemi (na obrázku ji vidíme při napojovaných výpadech do svahu). Chcete se běh s holemi naučit také? Začít můžete kliknutím na tento odkaz – dozvíte se tím více o výukových lekcích nordic runningu a jejich termínech.