Běh s holemi si už získal také české sportovní hvězdy

CH DenikNordic running objevuje stále více sportovců, a to jak rekreačních, tak i těch vrcholových. Proč tomu tak je? Jaké má tato velmi mladá disciplína výhody a jak s ní začít? Tyto a další otázky položila „vynálezci“ běhu s holemi v rozhovoru pro Deník jeho redaktorka Václava Simeonová.

Nabízí se otázka proč běhat s holemi? V čem je to lepší než samotný běh?

Těch výhod je několik. Zaprvé odlehčení významně ubereme zátěž na klouby a šlachy dolních končetin, hlavně kolena a achilovky, protože část převezmou paže. Potvrzují to i naše vědecká měření. Dále prevence zranění, neboť v mokrém či blátivém terénu neuklouzneme. Runningové hole nám také mohou vylepšit náš běžecký styl, především správnou polohu trupu mírný náklon – a pohyb loktů podél těla, nikoliv do stran. Opomenout nelze ani zvýšení bezpečnosti, protože hole zajišťují obranu proti případnému napadení psem či obtěžování žen pochybnými individui. Výkonnostní a vrcholoví sportovci pak na běhání s holemi oceňují jeho výrazně větší efektivitu a náročnost v důsledku zapojení svalstva paží a trupu.

Proto tedy můžeme na vašich webových stránkách vidět i řadu známých osobností, například světovou rekordmanku v hodu oštěpem Barboru Špotákovou či badmintonistu Petra Koukala…

Ano, velmi mě těší, že můj ‚vynález‘ zařazují do své tréninkové přípravy i naši reprezentanti. Bára Špotáková měla zájem hole vyzkoušet ještě před svým loňským otěhotněním. Byla z nich nadšená. Jejich výhody využila během těhotenství, kdy s nimi běhala, ke konci klusala, pak už jen rychle chodila. Po porodu jí hole pomohly k rychlejšímu návratu do plného tréninkového zatížení, nyní už je opět v plné síle a vyhrává. Petr Koukal dlouhodobě laboruje s kolenem, takže mu runningové hole umožňují intenzivní trénink s žádoucím odlehčením pro přetěžované partie nohou. Vrcholových sportovců a trenérů, kteří hole používají a oceňují, stále přibývá uvedu třeba šéftrenéra atletické reprezentace Tomáše Dvořáka, oštěpaře Vítězslava Veselého, olympioničku Ivanu Sekyrovou, nebo známého ultravytrvalce Miloše Škorpila. Naši metodu mohou pro svoji přípravu vhodně využít také hokejisté, tenisté, triatlonisté …

Liší se nějak běh s holemi od chůze s holemi? Je pro něj potřeba speciální vybavení?

Liší se velmi výrazně. Spíše než k nordic walkingu bych přirovnal nordic running k běhu na lyžích bez lyží, samozřejmě při klasice, ne při bruslení. V okamžiku dokroku se současně odrážíme hůlkou, ale pohyb ruky poté končí u boku nepokračuje za tělo jako při skluzu na lyži. Chceme-li trénovat celoročně, potřebujeme runningové hole, které jako jediné umožňují běh na všech typech povrchů a dodržení správné techniky.

Může běhat s holemi každý? A je nutná nějaká speciální průprava?

Běhat s holemi může vlastně každý, pokud nemá nějaké závažné zdravotní omezení. Pro běžce a další sportovce je přínosem kromě již uvedených i zpestření tréninku, pro nesportující jedince či osoby s nadváhou pak možnost efektivnějšího hubnutí. Začít lze pochopitelně i samostatně, bez průpravy, ale pokud si nechceme zafixovat nějakou chybu, je to určitě lepší pod odborným dohledem.

Celý rozhovor najdete na webu Chebského Deníku

:roll:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*