Úspěšný kouč, bloger a jedna z vůdčích osobností webu Generace 21 Jan Markel napsal před nedávnem recenzi knihy Nordic running. Aby taje a mýty tohoto nového sportu a tréninkové metody rozvířil, připravil pro čtenáře generace21.cz rozhovor s Milanem Kůtkem.
Z rozhovoru vybíráme několik otázek:
Panuje určitý názor, že hole jsou pro důchodce. Co si o tomto názoru myslíte vy?
Předsudků vůči sportování s holemi je víc. Hole jsou jen pro invalidy, určitě se o ně přerazím, budu za blázna atd. (o tomto tématu jsem speciálně pojednal v článku Předsudky o běhání s holemi). Je to podle mě bohužel důsledek zkresleného obrazu o jinak aktivní technice nordic walking, která má však u nás v Česku u většiny lidí značně pasivní podobu. Běhání s runningovými holemi je ve skutečnosti velmi výživné, máme při něm mnohem větší výdej energie. A kromě lepší stability nám může pomoci i k dosažení správné běžecké techniky, především k žádoucímu náklonu trupu a rovnoběžnému pohybu loktů podél těla.
Kde se dá nabrat inspirace a správná technika?
Právě na mých výukových akcích. Správnou techniku rordic running + runwalk a přínosy běhání s holemi se snažím šířit, co mi síly stačí. Výukové lekce mám pravidelně, cca jednou za měsíc, v Praze. Na jaře a na podzim pořádám víkendové kempy na horách, nejbližší bude v říjnu v Krkonoších. Průběžně jsem také zván ke spolupráci na různých běžeckých akcích, v červenci to bude například soustředění Běžecké školy Miloše Škorpila (na obr.) ve Františkových Lázních. O všech aktuálních možnostech praktické výuky nordic running se dočtete na našem webu
Co považujete na nordic runningu za nejlepší?
Vlastně už to, že vůbec vznikl a že se mi ho daří poměrně úspěšně šířit. V rámci své sportovní nebo kondiční přípravy už běhají s runningovými holemi po Česku stovky lidí. Baví je to, líbí se jim to, pomáhá jim to. I když to bude znít neskromně: všichni, kdo nordic running pod mým vedením vyzkoušeli, jsou nadšeni. A to já považuji za nejlepší.
Kde vidíte budoucnost NR v Čechách za pět let?
V pětiletkách nepřemýšlím. Záměrně. Dosud se mi vyplácí postupovat po malých krůčcích. Soustředím se na to, co je dnes, a promýšlím své záměry směrem k zítřku a nejbližším dnům, maximálně týdnům. Snažím se netlačit na pilu a rád se nechávám překvapit, co další dny přinesou. Před pěti lety bych si například absolutně nedovedl představit, že budu svoji metodu učit reprezentanty a olympijské medailisty, že mi renomované nakladatelství bude chtít vydat knížku (Nordic running je první kniha na světě o celoročním běhání s holemi) nebo že budu zván do televizních a rozhlasových pořadů…
Celý rozhovor si můžete přečíst na tomto odkazu