SPRING NORDIC RUNNING: proč a jak běhat s holemi na jaře

09_Nordic Running je celoroční záležitostí a začít s ním lze kdykoliv. V jarním období můžeme běh s runningovými holemi využít v plném rozsahu, především díky příhodným klimatickým a terénním podmínkám. Vynikne třeba jako zajímavý doplněk přípravy na letní běžeckou sezonu nebo prostředek efektivnějšího hubnutí po zimě.

Nejprve návnada: VIDEO – jarní Nordic Running s holemi FIZAN

Rozvoj obecné kondice a aerobní trénink je před hlavní běžeckou sezonou nutný jako základna pro následný speciální trénink, ale kromě vysokohorských oblastí se už nedá lyžovat v běžecké stopě. Běhat na lyžích nelze, běhat s holemi ano.

Jarní terén bývá nebezpečný, poměrně dlouho mohou ležet zbytky sněhu, časté je bláto, mokro. Runningové hole nám však poskytují oporu a stabilitu, čímž se významně snižuje riziko zranění.

06_bBěh v měkkém terénu, do nějž byste se ale jinak asi nevydali, posiluje šlachy a vazy vašich nohou. Tím budou lépe připraveny na náročnou předzávodní a závodní zátěž, což platí především pro silniční a dráhové běžce (tento aspekt ale ocení i krosaři a běžci do vrchu).

Při běhu s holemi po jarních loukách, planinách a polích vás na rozdíl od cyklostezek a jiných cest (či běžeckých stop v zimě) nebude nikdo a nic ohrožovat. Já osobně při sílícím běžeckém a cyklistickém boomu (běžci a kolaři jsou už fakt všude) oceňuji tento faktor běhu o samotě – přitom však v bezpečném terénu a blízko civilizace – stále více.

Na jaře bývají obecně pro běh příznivé teplotní podmínky, tedy ani silné mrazy, v nichž hrozí nachlazení, ani letní vedra. Tento faktor ale u nordic runningu vynikne mnohem víc, neboť běh s holemi je výrazně náročnější než běh bez nich (pracuje i trup, paže, ramena).

02_Kromě velmi efektivního běhu se zvýšeným výdejem energie (v důsledku zapojení holí) můžeme na jaře samozřejmě zařadit i různá cvičení s holemi a využít nordic running i k odlehčení zátěže na nohy. To platí především pro ty, kdo mají nějaké zranění (resp. se v rámci jeho doléčování postupně vracejí k plnému tréninkovému zatížení), ale i pro zdravé běžce po předchozí zvýšené zátěži (například druhý den po závodě).

No a nezapomeňme ani na všechny ty, kdo během zimního období přibrali na váze víc, než by si přáli. Runningové hole samozřejmě nejsou zázračné a pouhým jejich uchopením nezhubneme, ale pokud se při běhu řídíme tepovou frekvencí, bude nám pro dosažení úrovně efektivního hubnutí (tj. okolo 65% TFmax.) stačit pomalejší rychlost. Zapojením holí do běhu se totiž zvyšuje tepová frekvence.

  :roll:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*